Hekim Bilimsel Programı

KONGRE ÖNCESİ KURS PROGRAMI / 16 EKİM 2019, ÇARŞAMBA
13:00 - 13:30 KAYIT VE KURSLARIN AÇILIŞI
Saat Salon 4 Saat Salon 5 Saat Salon 6 Saat Salon 7
OLGULARLA NEFROPATOLOJİ KURSU: 1 NEFROLOG 1 PATOLOG ANLATIYOR İLERİ KARDİYAK YAŞAM DESTEĞİ KURSU

MERAKLISINA BİLİMSEL ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ VE İSTATİSTİK KURSU NEFROLOGLAR İÇİN ULTRASON KURSU
Kurs Müdürleri:

Siren Sezer

Halil Zeki Tonbul

Kurs Müdürleri: 

Alaattin Yıldız

Bülent Tokgöz

Kurs Müdürleri:

Mustafa Arıcı

Kurs Müdürleri:

Kenan Ateş

Ali Rıza Odabaş

Kurs Koordinatorü: Dilek Ertoy Kurs Koordinatorü:
Gül Pamukçu Günaydın
Kurs Koordinatorü: Mutlu Hayran Kurs Koordinatorü: Aslıhan Yürüktümen Ünal
13:30-14:30

Olgu-1
Nefrolog: Melda Dilek

Patolog: Bilge Can

13:30 – 14:30

 

Tanışma ve Kurs Tanıtımı
Cem Ertan
Gül Pamukçu Günaydın
Teorik & Pratik: Temel Yaşam Desteği
Gül Pamukçu Günaydın

14:00 - 14:30  Bilimsel Araştırma Etik İlkeleri ve İyi Klinik Uygulamalar (İKU)
Mutlu Hayran
13:30 - 14:15

Ultrason cihazının tanıtılması, teknik özellikler, görüntüleme prensipleri, artefaktlar
Aslıhan Yürüktümen Ünal

 

14:30 - 15:10 Klinik Araştırma Tipleri ve Tasarım Özellikleri
Mustafa Erman
14:30 - 15:30 Olgu-2
Nefrolog: Caner Çavdar

Patolog: Mehtap Ünlü
14:30 - 15:30 Teorik: Arrest Ritmleri
Cem Ertan
15:10 - 15:30 Gözlemsel Araştırma Tipleri ve Tasarım Özellikleri
Mutlu Hayran
14:15 - 14:45

Renal US
Mehmet Ali Aslaner

15:30 - 16:00 KAHVE ARASI 14:45 - 15:00 KAHVE ARASI
16:00 - 17:00 Olgu-3
Nefrolog: Hüseyin Töz
Patolog: Sait Şen  
16:00 - 17:00  Teorik: Taşikardi/Bradikardi
Gül Pamukçu Günaydın
16:00 - 16:50  Araştırmalarda İstatistiksel Yöntem Seçimi
Mutlu Hayran
15:00 - 15:30   Girişimsel US
Aslıhan Yürüktümen Ünal
16:50 - 17:10

Sansürlü Değişkenler ve Sağkalım Analizi
Mustafa Erman

17:00 - 18:00

Olgu-4
Nefrolog: Berna Yelken
Patolog: Dilek Ertoy

17:00 - 18:00

Pratik Uygulama: Karışık Senaryo
Cem Ertan
Gül Pamukçu Günaydın

17:10 - 17:30

Araştırıcı Başlangıçlı Çalışmalar ve Araştırıcı Sorunları
Mustafa Arıcı

15:30 - 16:00

Volüm Değerlendirmede US
Mehmet Ali Aslaner

17:30 - 18:00 Bilimsel Makale Yazımı
Mutlu Hayran
16:00 - 18:00 Pratik
Renal US Vena Kava İnferior Değerlendirilmesi Girişimsel US
17:00 - 18:30 12. NEFROLOJİ YETERLİK SINAVI
BİLİMSEL PROGRAM / 17 EKİM 2019, PERŞEMBE
 Saat  Salon 1  Salon 2  Salon 3  Salon 4
08:30 - 09:45 KLİNİK NEFROLOJİ VE HİPERTANSİYON
Diyabet ve Böbrek: Yeni İlaçlar Yeni Umutlar
Oturum Başkanları:
Turgay Arınsoy, Ali Rıza Odabaş
08:30 – 09:00 GLP-1 Reseptör Agonistleri ve Böbrek Koruma
Konuşmacı:
Sim Kutlay
09:00 – 09:30 SGLT2-inhibitörleri ve böbrek koruma
Konuşmacı:
Bülent Altun
09:30 - 09:45 Tartışma
GÜZEL DİYALİZ SANATI
Hemodiyaliz Hastasında Tükenmeyen Sorunlar-1
Oturum Başkanları:
Neval Duman, Siren Sezer
08:30 – 08:50 Damaryolu Tükenimi ile Kronik Kateter Uygulamasına Bağlı Hasta Sorunları
Konuşmacı:
Mümtaz Yılmaz
08:50 – 09:10 Huzursuz Bacak ve Periferik Nöropatiye Bağlı Sorunlar
Konuşmacı:
Sabahat Ecder
09:10 – 09:30 Amiloid Birikimine Bağlı Sorunlar
Konuşmacı:
Hamad Dheir
09:30 – 09:45 Tartışma  
BÖBREK NAKLİ
Pretransplant Hazırlık : İmmunolojik Değerlendirme
Oturum Başkanı: Alaattin Yıldız
08:30 – 08:50 İmmunolojik Testler
Konuşmacı: Emel Ekşioğlu Demiralp
08:50 – 09:30 Olgu Temelli İmmunolojik Değerlendirme
Konuşmacılar:
Halil Yazıcı, Abdullah Özkök
09:30 – 09:45 Tartışma  
 
09:45 - 10:00  KAHVE ARASI
10:00 - 10:45 UYDU SEMPOZYUM
NefroGündem: Nefrolojide Gelecek ve DİYAL-TR Klinik Çalışma Sonuçları
Oturum Başkanları:
Turgay Arınsoy, Kenan Ateş
Konuşmacılar:
Mustafa Arıcı
Tevfik Ecder

     
10:45 - 11:00 KAHVE ARASI
11:00 - 11:30 KLİNİK NEFROLOJİ VE HİPERTANSİYON
Oturum Başkanı: Meltem Pekpak
11:00 – 11:25 Nefrotik Sendromda Ödem Oluşumunun Baş Aktörü: Proteazüri
Konuşmacı: Ferruh Artunç
11:25 – 11:30 Tartışma
GÜZEL DİYALİZ SANATI
Oturum Başkanı:
Gökhan Nergizoğlu
11:00 – 11:25 Renal Anemi Tedavisinde Yeni İlaçlar
Konuşmacı :
Kültigin Türkmen
11:25 – 11:30 Tartışma  
BÖBREK NAKLİ
Oturum Başkanı:
Aydın Türkmen
11:00 – 11:25 BK Nefropatisi Tanı ve Tedavisinde Sorunlar ve Çözümler
Konuşmacı :
Simin Goral
11:25 – 11:30 Tartışma
 
11:30 - 11:45 KAHVE ARASI
11:45 - 12:30 UYDU SEMPOZYUM
Biyosimilarlar’ın sağlık ekonomisine katkısı
Oturum Başkanı:
Mehmet Şükrü Sever
- Biyosimilarların nefrolojide gelişen rolü
Kenan Ateş
- Anemide güncel literatürler ne söylüyor?
Alaattin Yıldız

     
12:30 - 13:30 ÖĞLE YEMEĞİ / POSTER SUNUMLARI
13:30 - 15:00 KDIGO-TSN JOINT MEETING: KDIGO Guidelines & Nephrology Practice
Chairs:
Yunus Erdem, Neslihan Seyrek
13:30 – 13:40 KDIGO: Its Mission and Vision
Michel Jadoul
13:40 – 14:10 KDIGO Hepatitis C Guideline
Michel Jadoul
14:10 – 14:40 KDIGO New Diabetes Guideline
Peter Rossing
14:40 – 15:00 Q&A
GÜZEL DİYALİZ SANATI-1
Prediyaliz ve Diyaliz Hastasında Antiplatelet-Antikoagülan Kullanımı
Oturum Başkanları:
Zerrin Bicik, Enes Murat Atasoyu
13:30 – 13:55 KBH ve Diyaliz Hastalarında Anti-platelet Tedavi
Konuşmacı: Orçun Altınören
13:55 – 14:20 Eski Antikoagülanlar: Standart Heparin, Düşük Molekül Ağırlıklı Heparin, Warfarin
Konuşmacı: Tamer Sakacı
14:20 – 14:45 Yeniler: Yeni Oral Antikoagülanlar
Konuşmacı: Mustafa Sevinç
14:45 – 15:00 Tartışma  
BÖBREK NAKLİ
Organ Kıtlığı ya da Organ Bağışı Nasıl Artırılabilir ?
Oturum Başkanı:
Sevgi Şahin
13:30 – 13:50 Beyin Ölümü Neden Az ? Çözüm Önerileri
Konuşmacı:
Utku Tuğhan
13:50 – 14:10 Kadavra Dağılım Prensipleri: Sorunlar ve Çözümler
Konuşmacı:
Tuncay AKI
14:10 – 14:30 Kadavra Donörde Risk Değerlendirilmesi
Konuşmacı:
Galip Güz
14:30 – 14:50 Canlı Donörde Sınırlar
Konuşmacı:
Murat Tuncer
14:50 – 15:00 Tartışma
SÖZLÜ BİLDİRİLER – 1
Oturum Başkanları:
Yavuz Yeniçerioğlu, Ezgi Coşkun Yenigün
Sözel Bildiriler İçin Tıklayınız.
15:00 - 15:15 KAHVE ARASI
15:15 - 16:00 UYDU SEMPOZYUM
Fabry Hastalığı’nda Tedavi Yönetimi
Oturum Başkanı:
Bülent Tokgöz
Konuşmacılar:
Nurhan Seyahi
Ertuğrul Kıykım

Shire is now part of Takeda
     
16:00 - 16:15 KAHVE ARASI   
16:15 - 17:30 KLİNİK NEFROLOJİ VE HİPERTANSİYON
Hipertansiyon Dünyasında Yeni Neler Var ?
Oturum Başkanları:
H. Zeki Tonbul, Özlem Usalan
16:15 – 16:35 Türk Hipertansiyon Uzlaşı Raporu-2019
Konuşmacı:
Şükrü Ulusoy
16:35 – 16:55 Kılavuzlar Kronik Böbrek Hastasının Hipertansiyon Tedavisinde Neden Anlaşamıyor ?
Konuşmacı:
Sedat Üstündağ
16:55 – 17:15 Hiperaldosteronizm: Tanısı mı Güç ? Tedavisi mi ?
Konuşmacı:
Fatma Ayerden Ebinç
17:15 – 17:30 Tartışma
GÜZEL DİYALİZ SANATI
KBH ve Hemodiyaliz Hastasında Tükenmeyen Sorunlar-2
Oturum Başkanları:
Belda Dursun, İbrahim Güney
16:15 – 16:35 KBH’da Hiperfosfateminin Nedenleri ve sonuçları
Konuşmacı:
Mustafa Balal
16:35 – 16:55 KBH’da Optimal Fosfor Yönetimi
Konuşmacı:
Zülfükar Yılmaz
16:55 – 17:15 Sekonder Hiperparatiroidide Aktif D Vitamini mi ? Kalsimimetik mi ?
Konuşmacı:
Cihat Burak Sayın
16:55 – 17:15 Tartışma  
BÖBREK NAKLİ
Antikor aracılı Rejeksiyon
Oturum Başkanı :
Hüseyin Töz
16:15 – 17:15 Olgu Temelli Antikor Aracılı Rejeksiyon: Tanı-Ayırıcı Tanı-Tedavi
Konuşmacılar:
Hüseyin Töz - Sait Şen
17:15 – 17:30 Tartışma
SÖZLÜ BİLDİRİLER – 2
Oturum Başkanları:
Betül Öğütmen, Beril Akman
Sözel Bildiriler İçin Tıklayınız.
17:30-18:30 NEFRONLAR YARIŞIYOR
Yarı Final

Sunucu: Mustafa Arıcı
     
19:00 - 20:00 AÇILIŞ
• Prof .Dr. Şükrü Sindel Anma Töreni
• Emeklilik Töreni
• Bildiri Ödülleri  
     
BİLİMSEL PROGRAM / 18 EKİM 2019, CUMA
 Saat  Salon 1  Salon 2  Salon 3  Salon 4
08:30 - 09:45 TND KAYIT SİSTEMİ OTURUMU
Oturum Başkanları:
Kenan Ateş, Mehmet Rıza Altıparmak
08:30 – 09:00 KBH’da Risk Tahmin Algoritmaları ve Kliniğe Uygulanması
Konuşmacı: Gültekin Süleymanlar
09:00 – 09:30 2018 TND Kayıt Sistemi Verileri ve Uluslararası Verilerle Karşılaştırma
Konuşmacı: Nurhan Seyahi
09:30 – 09:45 Tartışma
     
09:45 - 10:00  KAHVE ARASI
10:00 - 10:45 UYDU SEMPOZYUM
HDx Terapisi: Yeniliğin klinik çözümlere dönüştürülmesi
Oturum Başkanı:
Gültekin Süleymanlar
 - Theranova ile HDx Terapisi: Yeni Teknoloji Diyalizör
Nurhan Seyahi
 - Güncel LiteratürdeHDx Terapisi
Gülay Ulusal Okyay
 - Theranova ile HDx Terapisi ve Klinik Sonuçlar
Mustafa Sevinç


     
10:45 - 11:00 KAHVE ARASI
11:00 - 11:30 KLİNİK NEFROLOJİ VE HİPERTANSİYON
Oturum Başkanı: Rezzan Ataman
11:00 – 11:25 Hematuria/proteinuria and Odd Urines
Konuşmacı : Jonathan Barratt
11:25 – 11:30 Tartışma
GÜZEL DİYALİZ SANATI
Oturum Başkanı: İbrahim Akdağ
11:00 – 11:25 Diyaliz Hastasının Cerrahiye Hazırlanması
Konuşmacı: Meltem Gürsu
11:25 – 11:30 Tartışma
BÖBREK NAKLİ
Antikor aracılı Rejeksiyon
Oturum Başkanı: Rahmi Yılmaz
11:00 – 11:25 HLA Antikorlarının Hangisi Önemli : Primer, De novo, Class I, Class II
Konuşmacı: Hüseyin Koçak
11:25 – 11:30 Tartışma  
 
11:30 - 11:45 KAHVE ARASI
11:45 - 12:30 UYDU SEMPOZYUM
Potasyumu düşürmek: Ne kadar zor, ne kadar kolay?
Konuşmacılar:
Mustafa Arıcı
Bülent Tokgöz
Murat Baş


     
12:30 - 13:30 ÖĞLE YEMEĞİ / POSTER SUNUMLARI
13:30 - 15:00 KLİNİK NEFROLOJİ VE HİPERTANSİYON
Böbrek Hastalarında Metabolik Asidoz: Riskler ve Yönetim
Oturum Başkanları:
A Uğur Yalçın, Ülver Derici
13:30 – 13:55 Metabolik Asidoz: Fizyopatoloji ve Riskler
Konuşmacı: Faruk Turgut
13:55 – 14:20 Prediyaliz ve Diyaliz Hastalarında Asidoz Kontrolü
Konuşmacı: Barış Afşar
14:20 – 14:45 Kronik Böbrek Hastalığında Metformin ve Laktik Asidoz Riski: Gerçek mi? Abartı mı?
Konuşmacı: Özkan Güngör
14:45 – 15:00 Tartışma
GÜZEL DİYALİZ SANATI
Ben Diyaliz Hastası Olsaydım…
Oturum Başkanları:
Semra Bozfakioğlu, Fevzi Ersoy
13:30 – 13:55 Ev Hemodiyalizini Tercih Ederdim
Konuşmacı: Ercan Ok
13:55 – 14:20 Merkez Hemodiyalizini Tercih Ederdim
Konuşmacı: Oktay Oymak
14:20 – 14:45 Periton Diyalizini Tercih Ederdim
Konuşmacı: Taner Çamsarı
14:45 – 15:00 Tartışma  
BÖBREK NAKLİ
İmmunsupresyon
Oturum Başkanı : Hüseyin Koçak
13:30 – 13:55 İnduksiyon Ajanları
Konuşmacı: Asuman Yavuz
13:55 – 14:20 Tx’de CNI’ın Yeri
Konuşmacı: Ülkem Çakır
14:20 – 14:45 İmmunsupressiflerin Yan Etkileri ve Yönetimi
Konuşmacı: Zehra Eren
14:45 – 15:00 Tartışma  
SÖZLÜ BİLDİRLER – 3
Oturum Başkanları:
Ferhan Candan, Meltem Seziş Demirci
Sözel Bildiriler İçin Tıklayınız.
15:00 - 15:15 KAHVE ARASI
15:15 - 16:00 UYDU SEMPOZYUM
Fabry Uzman Paneli: 1 vaka, 3 yaklaşım
Konuşmacılar:
Soner Duman
İlyas Okur
Barış İkitimur


     
16:00 - 16:15 KAHVE ARASI   
16:15 - 17:30 KLİNİK NEFROLOJİ VE HİPERTANSİYON
Nefro-Uroloji: Üst Kattakiler/Alt Kattakiler
Oturum Başkanları:
Yılmaz Selçuk, Aykut Sifil
16:15 – 16:35 Böbrek Kistleri ve Kitleleri: Yaklaşım
Konuşmacı:
Devrim Akıncı
16:35 – 16:55 Böbrek Taş Hastalığı: Metabolik & Cerrahi Yaklaşım
Konuşmacı:
Cenk Yücel Bilen
16:55 – 17:15 Mesane Disfonksiyonu ve İnkontinans
Konuşmacı:
Cem Aygün
17:15 – 17:30 Tartışma
GÜZEL DİYALİZ SANATI
Hemodiyalizin Karanlık Yüzü mü ?
Oturum Başkanları:
Mehmet Emin Yılmaz, Mehmet Özkahya
16:15 – 16:35 Hemodiyalizde Sistemik Hemodinami - İntradiyalitik Değişimler ve Prognostik Anlamlılığı
Konuşmacı:
Ferruh Artunç
16:35 – 16:55 Diyaliz Tedavisi ve Miyokardiyal Sersemleme (Stunning)
Konuşmacı: 
Fatih Kırcelli
16:55 – 17:15 Diyaliz İlişkili Yorgunluk: Nedenleri-Çözümleri
Konuşmacı:
Aysun Aybal Kutlugün
17:15 – 17:30 Tartışma  
BÖBREK NAKLİ
Klinik Transplantasyon
Oturum Başkanı :
Serhan Tuğlular
16:15 – 16:35 Tx ve Malignite : Nakil Öncesi ve Nakil Sonrası
Konuşmacı:
Murathan Uyar
16:35 – 16:55 Alt Üriner Sistem Anomalilerinde Transplantasyon.
Konuşmacı:
Erhan Tatar
16:55 – 17:15 Transplant Öncesi Kardiyovasküler Değerlendirme : Stent mi? Bypass mı?
Konuşmacı:
Ayşe Sinangil
17:15 – 17:30 Tartışma  
SÖZLÜ BİLDİRLER – 4
Oturum Başkanları:
Gülsüm Özkan, Zeki Aydın
Sözel Bildiriler İçin Tıklayınız.
17:30-18:30 NEFRONLAR YARIŞIYOR
Yarı Final

Sunucu: Mustafa Arıcı
     
BİLİMSEL PROGRAM / 19 EKİM 2019, CUMARTESİ
 Saat  Salon 1  Salon 2  Salon 3  Salon 4
08:30 - 09:45 KLİNİK NEFROLOJİ VE HİPERTANSİYON
Nefro-Onkoloji: Nefroloji Pratiğinde Yeni Bir Alan
Oturum Başkanları :
Saime Paydaş, Kamil Dilek
08:30 – 09:00 Miyelom Değil Ama Böbreğe Çok Zararlı: MGRS-Nasıl Tanı Koyalım ? Nasıl Tedavi Edelim ?
Konuşmacı:
Arzu Velioğlu
09:00 – 09:30 Yeni Kemoterapötikler ve Böbrek
Konuşmacı:
Cem Sungur
09:30 – 09:45 Tartışma
PERİTON DİYALİZİ
Periton Diyalizinin Ömrünü Nasıl Uzatabiliriz?
Oturum Başkanları :
Ayhan Doğukan, Soner Duman
08:30 – 08:50 Periton Diyalizinde Teknik Başarısızlık ve Risk Faktörleri
Konuşmacı:
Gülay Demirtaş
08:50 – 09:10 Peritonit Sıklığını Azaltmak İçin Geleneksel ve Yeni Yaklaşımlar
Konuşmacı:
Murat Sipahioğlu
09:10 – 09:30 Biyo-Uyumlu PD Solüsyonları
Konuşmacı:
Savaş Sipahi
09:30 – 09:45 Tartışma  
KLİNİK NEFROLOJİ VE HİPERTANSİYON
Hiper ve Hipopotasemi Yönetimi İçin Pratik Öneriler
Oturum Başkanı:
Murat Duranay, Tevfik Ecder
08:30 – 09:00 Hiperpotasemi Yönetimi
Konuşmacı:
Nihal Aydemir
09:00 – 09:30 Hipopotasemi Yönetimi
Konuşmacı:
Özkan Ulutaş
09:30 – 09:45 Tartışma  
 
09:45 - 10:00  KAHVE ARASI
10:00 - 10:45 UYDU SEMPOZYUM
aHÜS Yönetimi: Multisistemik zorluklara multidisipliner çözümler
Oturum Başkanı:
Mustafa Arıcı
Konuşmacılar:
Mustafa Yenerel
Alaattin Yıldız

     
10:45 - 11:15 KAHVE ARASI
11:15 - 12:00 BÖBREK NAKLİ
Oturum Başkanı:
M. Şükrü Sever
11:15 – 11:45 SLE Olgularında Transplantasyon
Konuşmacı :
Simin Goral
11:45 – 12:00 Tartışma
DİYALİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Oturum Başkanı:
Deniz Aylı
11:15 – 11:45 Hemodiyaliz Cihazları ve Su Arıtma Sisteminde Bakım Onarım Teknik Kontroller ve Yasal Mevzuat
Konuşmacı:
Hamza Gülaşık
11:45 – 12:00 Tartışma  
KLİNİK NEFROLOJİ VE HİPERTANSİYON
Oturum Başkanı:
Mahmut Yavuz
11:15 – 11:45 Nefroloji ve Diyalizde Malpraktis
Konuşmacı:
Abdülgaffar Vural
11:45 – 12:00 Tartışma
 
12:00 - 13:30 ÖĞLE YEMEĞİ / POSTER SUNUMLARI
13:30 - 15:00 KLİNİK NEFROLOJİ VE HİPERTANSİYON
Oturum Başkanları:
Mustafa Güllülü, Mehmet Koç
Konferans:
13:30 – 13:55 Ortaçağ Tıbbı, Böbrek ve Bitkisel Ürünler
Konuşmacı: Tekin Akpolat
Panel: Glomerülonefritlerde Yeni Ne Var Ne Yok ?
13:55 – 14:20 IgAN-Overview/Pathogenesis/Treatment
Konuşmacı: Jonathan Barratt
14:20 – 14:45 Lupus Nefriti Tedavisinde Yenilikler
Konuşmacı: Savaş Öztürk
14:45 – 15:00 Tartışma
TND HEMODİYALİZ OKULU -1
Vakalar Eşliğinde Hemodiyaliz Eğitimi
Okul Müdürü: Nurol Arık
Hemodiyaliz Reçetelendirmesi
Hayriye Sayarlıoğlu
• Hemodiyalizde Volüm Yönetimi
Nurol Arık
• Hemodiyalizde Ağrılı Hasta Yönetimi
Melda Dilek
KLİNİK NEFROLOJİ VE HİPERTANSİYON
ABH ve Yoğun Bakım Nefrolojisi Oturumu
Oturum Başkanları:
Itır Yeğenağa, Bülent Tokgöz
13:30 – 13:55 Durumu kritik ABH’lı Olguda Hemodinamik Destek ve Hedefler (Sıvı ve vazopressörler)
Konuşmacı: Sena Ulu
13:55 – 14:20 Yoğun Bakım Gereken ABH'lı Olguda RRT'ye Başlama, Takip ve Sonlandırma
Konuşmacı: Ebru Aşçıoğlu
14:20 – 14:45 Yavaş Sürekli Diyalizde Antikoagülasyon: Heparin mi ? Sitrat mı ?
Konuşmacı: Hakan Akdam
14:45 – 15:00 Tartışma
SÖZLÜ BİLDİRLER – 5
Oturum Başkanları:
Serpil Müge Değer, Vural Taner Yılmaz
Sözel Bildiriler İçin Tıklayınız.
15:00 - 15:30 KAHVE ARASI
15:30 - 17:00 ERİŞKİN- PEDİATRİK NEFROLOJİ ORTAK OTURUM
Oturum Başkanları:
İbrahim Karayaylalı, Ruhan Düşünsel
15:30 – 15:55 Vezikoüreteral Reflü ve Nörojen Mesane: Çocukluktan Erişkine Geçen Miras
Konuşmacı:
Serkan Doğan
15:55 – 16:20 Ultrasonografide Nefrokalsinozis Saptanan Hastayı Nasıl Değerlendirelim? Nasıl Takip Edelim ?
Konuşmacı:
Sema Akman
16:20 - 16:45 Pediatrik Nefrolojinin Genetik Tarama Deneyiminden Erişkin Nefroloji Neler Öğrenebilir ?
Konuşmacı:
Fatih Özaltın
16:45 – 17:00 Tartışma
TND HEMODİYALİZ OKULU -2
Vakalar Eşliğinde Hemodiyaliz Eğitimi
Okul Müdürü:
Nurol Arık
• Hemodiyalizde Diyabetik Hasta Yönetimi
Nurol Arık
• Hemodiyalizde Kardiyovasküler Sorunlar
Nurol Arık
KLİNİK NEFROLOJİ VE HİPERTANSİYON
Akılcı ilaç Kullanımı
Oturum Başkanları:
Seyhun Kürşat, Ahmet Alper Kıykım
15:30 - 16:00 Klinik Nefroloji ve Hipertansiyon’da Akılcı İlaç Kullanımı
Konuşmacı:
Dr. Serkan Kahraman
16:00 – 16:30 Diyaliz ve Transplantasyonda Akılcı İlaç Kullanımı
Konuşmacı:
Dr. Gürsel Yıldız
16:30 – 17:00 En İyi 5 Poster Sunumu
SÖZLÜ BİLDİRLER – 6
Oturum Başkanları:
Rüya Özelsancak, Tülin Akagün
Sözel Bildiriler İçin Tıklayınız.
17:00-18:00 NEFRONLAR YARIŞIYOR
TÜRK NEFROLOJİ DERNEĞİ
2020 YILI KONGRE KATILIM ÖDÜLÜ
Büyük Final
Sunucu:
Mustafa Arıcı
     
BİLİMSEL PROGRAM / 20 EKİM 2019, PAZAR
 Saat  Salon 1  Salon 2  Salon 3  Salon 4
09:00 - 10:30 ÇALIŞTAY
Nefrolojide Geri Ödeme Sistemleri
 
10:30- 11:00  KAHVE ARASI
11:00 - 12:30   ÇALIŞTAY
Nefrolojide Geri Ödeme Sistemleri  
   
12:30 - 13:00 KAPANIŞ VE 2020’YE BAKIŞ
TND Yönetim Kurulu